Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Gminna Biblioteka i Centrum Kultury w Przechlewie

Dożynki 2023

Utworzono dnia 19.09.2023

Setki mieszkańców gminy Przechlewo oraz goście niemalże z całego województwa wzięli udział w tegorocznych uroczystościach dożynkowych w Przechlewie.
Święto obyło się w minioną sobotę, 16.09. Uroczystości zainaugurowała dziękczynna msza święta, którą w kościele parafialnym odprawił ks. Szymon Orzech, wikariusz Parafii pw. św. Anny w Przechlewie. Podczas nabożeństwa poświęcono także wieńce jedenastu sołectw. Po mszy, dożynkowy korowód przeszedł ulicami Przechlewa na stadion. Zgodnie z ceremoniałem na początku podzielono chleb upieczony ze zbóż zebranych podczas tegorocznych żniw. Obecnym na miejscu rolnikom, działkowcom, sadownikom i pszczelarzom, za trud włożony w pracę, dziękowali m.in.: Krzysztof Michałowski – wójt gminy Przechlewo, Aleksander Mrówczyński – poseł na sejm RP, Dariusz Drelich – wojewoda pomorski, Aleksander Jankowski – wicewojewoda pomorski, Marcin Drewa – doradca prezydenta RP oraz Renata Kacalak, dyrektor ARiMR o. Człuchów.
Jeden z dożynkowych koszy z chlebem przekazali mieszkańcom regionu starostowie tegorocznych dożynek: Maryla Lemańczyk i Adam Gierszewski.
Po części oficjalnej rozpoczęła się część artystyczna, w której wystąpiły dzieci z grup tanecznych, działających przy Gminnej Bibliotece i Centrum Kultury w Przechlewie oraz grup przedszkolnych z Przedszkola im. Kubusia Puchatka w Przechlewie. Jedną z atrakcji był także turniej sołectw. W konkurencjach polegających m.in. na toczeniu balotu słomy, ubijaniu białka na czas, wbijaniu gwoździ czy zbieraniu zboża łyżką. Najlepsza okazała się reprezentacja sołectwa Pawłówko. Drugie miejsce zajęło sołectwo Żołna. Trzecie – sołectwo Przechlewo.
W tym roku nie było konkursu wieńców dożynkowych, więc każde sołectwo, które przygotowało wieniec, otrzymało nagrodę. Swoje prace zaprezentowali przedstawiciele miejscowości: Żołna, Rudniki, Garbek, Dąbrowa, Lisewo, Pawłówko, Nowa Wieś, Sąpolno, Przechlewo, Przechlewko i Szczytno.
Po zmroku rozpoczęła się druga część koncertów. Na przechlewskiej scenie wystąpili kolejno: Bartosz Jagielski oraz gwiazda wieczoru - Andrzej Rybiński, autor piosenek z lat 80. i 90., wykonawca takich przebojów jak: „Nie liczę godzin i lat”, „Pocieszanka” czy „Czas relaksu”.
Dożynkowe świętowanie zakończyła dyskoteka pod chmurką, którą poprowadził niezastąpiony DJ Godzilla.

Na końcu fotorelacji malutka wzmianka dla miłośników reprezentacji narodowej z prawdziwego zdarzenia. ;)

Dożynki 2023

Utworzono dnia 19.09.2023, 13:08

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Czerwiec 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 45

W poprzednim tygodniu: 139

W tym miesiącu: 369

W poprzednim miesiącu: 488

Wszystkich: 32120

MKiDN, BN, NPRC