Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Gminna Biblioteka i Centrum Kultury w Przechlewie

Wypożyczalnia naukowa ACADEMICA

Gminna Biblioteka i Centrum Kultury w Przechlewie zawarła umowę
z cyfrową wypożyczalnią międzybiblioteczną książek i czasopism naukowych ACADEMICA.

Darmowa wypożyczalnia Academica zastępuje tradycyjną wypożyczalnię międzybiblioteczną i umożliwia korzystanie ze zbiorów cyfrowych Biblioteki Narodowej.

Użytkownicy ponad 3800 bibliotek w całym kraju mają możliwość dostępu do ponad 3 milionów publikacji ze wszystkich dziedzin wiedzy, również najnowszych, objętych ochroną prawa autorskiego. Z systemu korzystają m.in. duże biblioteki uniwersyteckie oraz biblioteki gminne i szkolne z oddalonych od ośrodków akademickich miejscowości, które dzięki Academice dają studentom i uczniom dostęp do literatury naukowej i popularnonaukowej (książek i artykułów z czasopism) potrzebnej w procesie kształcenia oraz przygotowywaniu prac licencjackich i magisterskich. System pozwala użytkownikom na przeszukiwanie zasobów, rezerwację obiektów, wyświetlanie publikacji i tworzenie notatek do obiektów.

Z cyfrowej wypożyczalni Academica mogą korzystać biblioteki, szkoły, uczelnie wyższe, instytuty badawcze, muzea, archiwa oraz inne instytucje udostępniające zasoby biblioteczne. Ta ogromna baza wiedzy jest ważnym narzędziem w nauce, pracy badawczej i dydaktycznej.

 

 

W celu uzyskania dostępu do zbiorów należy udać się do naszej biblioteki, gdzie czytelnikowi zostanie udostępniony terminal z odpowiednim dostępem.
Rejestracja w Academice odbywa się na podstawie karty bibliotecznej, a przy jej braku w oparciu o inny dokument potwierdzający tożsamość. Pracownik biblioteki zakłada konto nadając login (w systemie zwany numerem karty bibliotecznej) oraz hasło tymczasowe, przy pomocy których można potem zalogować się do konta w Academice.

Ze względu na wymagania ustawowe (ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych art. 28 ust. 1 t. j. Dz.U. 2018 poz. 1191 z późn. zm.) nie ma możliwości udostępniania chronionych prawem autorskim zbiorów poza terenem wskazanych w ustawie instytucji.

Ze zbiorów chronionych prawem autorskim można korzystać wyłącznie na terminalach instytucji, w której dokonało się rejestracji. Aby korzystać ze zbiorów Academiki w kilku instytucjach, w każdej z nich należy dokonać oddzielnej rejestracji.

Najczęściej zadawane pytania: FAQ.

Więcej informacji na stronie Academiki lub bezpośrednio u nas.

ZAPRASZAMY SERDECZNIE!

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Kwiecień 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Imieniny

MKiDN, BN, NPRC